Jak to się zaczęło…
Krótki skok przez minione lata
Nasze Szkolne Koło Caritas zrodziło się z potrzeby serca, by wyjść naprzeciw tym, którzy oczekują pomocy. W 2007 roku zostało zatwierdzone przez Dyrektora Caritas Diecezji Ełckiej i zaczęło swoje pierwsze działania z 14 osobową grupą młodzieży. Opiekunkami Koła zostały p. Zofia Ilwicka oraz p. Katarzyna Kozowska, zaś pieczę duchową nad SKC podjął asystent kościelny ks. Krzysztof Kondratowicz. W następnych latach tę funkcję sprawował ks. Ryszard Sawicki.
Początkowo głównie włączaliśmy się w akcje organizowane przez Ełcką Caritas, ogólnopolskie zbiórki żywności oraz kwesty pieniężne, takie jak chociażby na rzecz fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, czy też na zakup sprzętu medycznego do giżyckiego szpitala. Zaś na polu szkolnym zorganizowaliśmy akcję „Pamiętajmy o zmarłych”, czyli zbiórkę pieniężną na zakup zniczy, które z modlitewną pamięcią zapaliliśmy na grobach świętej pamięci zmarłych uczniów, nauczycieli i pracowników naszej szkoły oraz przygotowaliśmy oprawę liturgiczną Mszy Świętej. Pielęgnując dobre zwyczaje przygotowywaliśmy i roznosimy kartki świąteczne dla innych szkół i placówek oświatowych.
Prace w roku szkolnym 2008/2009 zainaugurowaliśmy poprzez uczestnictwo członków oraz sympatyków SKC w pielgrzymce autokarowej Szlakiem Papieskim Jana Pawła II. W tym roku nową inicjatywą był wolontariat w Domu Dziecka św. Faustyny oraz kiermasz świąteczny, z którego dochód był przeznaczony na rzecz dzieci. Wzięliśmy również udział w projekcie unijnym pilotowanym przez Powiat Giżycki. Organizując obóz „Szkoła Wiary” w Zdunowie nawiązaliśmy współprace z: Caritas Diecezji Ełckiej, Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej w Giżycku, Hurtownią Mięsa i Wędlin „IL-KAS” w Wilkasach, Hurtownią „PAKROM” w Giżycku, Okręgową Spółdzielnią Mleczarską w Giżycku, Gospodarstwem rolno-ogrodniczym p. Krzysztofa Jabłońskiego w Giżycku pozyskując produkty żywnościowe oraz fundusze pieniężne na wyżej wymieniony cel. Pozyskane zasoby materialne pozwoliły nam również na zorganizowanie spływu kajakowego Krutynią tzw. „Szkoła Wiary na wodzie”. Te wyprawy były swoistego rodzaju formacją, rekolekcjami oraz czasem budowania wspólnoty. Przyniosły nam dużo radości oraz doświadczeń duchowych, a także wzmocniły nasze relacje i jeszcze bardziej uwrażliwiły na Pan Boga, drugiego człowieka oraz piękno otaczającego nas świata.
W roku szkolnym 2009/2010 podjęliśmy inicjatywy z lat ubiegłych. A także zorganizowaliśmy pielgrzymkę autokarową Szlakiem Maryjnym. Nawiązaliśmy również bardziej systematyczną współpracę z Siostrami Elżbietankami pracując chociażby przy pakowaniu „wigilijnego sianka” i figurek Pana Jezusa. Krzewiąc nadzieję i niezłomnego ducha jakim odznaczał się Jan Paweł II w Domu Pomocy Społecznej wystawiliśmy montaż słowno – muzyczny upamiętniający Ojca Świętego. Pod koniec roku szkolnego zorganizowaliśmy również „Szkołę Wiary” pozyskując fundusze z Grantów Burmistrza Miasta Giżycka.
Inaugurując prace SKC w roku szkolnym 2010/2011 zorganizowaliśmy spotkanie integracyjne w kręgielni „Hula Kula” w Ełku oraz Pielgrzymkę do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, by tam zawierzyć Bogu nasz wolontariat. Wspierając utalentowanych uczestniczyliśmy w publicznej zbiórce pieniężnej na fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” pod hasłem „Dzielmy się miłością”. Wzorem lat ubiegłych organizowaliśmy akcję „Pamiętajmy o zmarłych” oraz świąteczne kartki dla innych szkół oraz instytucji. W grudniu zorganizowaliśmy zbiórkę pieniężną na rzecz absolwenta naszej szkoły pod hasłem „I Ty możesz zostać świętym Mikołajem”. W tym roku współpracując z Siostrami Elżbietankami podjęliśmy trzy inicjatywy. Dwie z nich wiązały się ze wsparciem misji Paragwaju, były to: „Świąteczna kartka dla Paragwaju” (tworzyliśmy kartki a dochód z ich sprzedaży przeznaczony był na misje) oraz „Kolorowy Paragwaj” (zbieraliśmy przybory szkolne dla dzieci z Paragwaju, by wesprzeć je w rozwoju, a tym samym zapobiegać patologiom).
Dokonaliśmy także korekty folderów Sióstr Elżbietanek. Zupełnie nowym pomysłem były „Walentynkowe serca” z cytatami o miłości, którymi udekorowaliśmy drzwi wszystkich klasopracowni naszej szkoły.
Rok 2011/2012 w naszej działalności to przede wszystkim stałe akcje takie jak:
- organizacja i przeprowadzenie zbiórki darów żywnościowych w ramach diecezjalnej akcji Caritas,
- akcja „Pamiętajmy o zmarłych”
- przygotowanie i wręczenie świątecznych kartek dla zaprzyjaźnionych szkół i instytucji
- przygotowaliśmy i przeprowadziliśmy zbiórkę pieniężną na terenie szkoły pod hasłem: "I Ty możesz zostać świętym Mikołajem" na rzecz dwójki ciężko chorych dzieci z Giżycka.
Rozszerzeniem akcji „I Ty możesz zostać św. Mikołajem” było wykonanie ozdób świątecznych i zorganizowanie stoiska w ramach „Jarmarku świątecznego" na miejskim targowisku. Zebrane fundusze również przekazaliśmy na ręce rodziców chorych dzieci. Nową inicjatywą w tym roku była organizacja akcji „Tłusty czwartek” dzięki, której również mogliśmy wesprzeć finansowo chorego chłopca.
Przedsięwzięciem wspomagającym Giżyckie Stowarzyszenie chorych na chorobę Parkinsona była pomoc dwóch uczniów-sympatyków Koła- z klasy I i/a poprzez redakcje ich strony internetowej. Działaniami formacyjnymi był udział członków w forum młodych Szkolnych Kół Caritas w Częstochowie oraz udział w diecezjalnym konkursie nt. dwudziestolecia istnienia Diecezji Ełckiej.
W roku szkolnym 2012/2013 korzystając z doświadczeń lat ubiegłych podjęliśmy szereg akcji charytatywnych już realizowanych przez nasze Koło. W kalendarz działań wpisały się: akcja „Pamiętajmy o zmarłych”, „I Ty możesz zostać św. Mikołajem”, udział w Jarmarku Bożonarodzeniowym, świąteczne kartki dla szkół i instytucji oraz „Walentynkowe serca”. Wspólnie z Samorządem Uczniowskim przeprowadziliśmy konkurs szkolny na najładniejszy bożonarodzeniowy wystrój klasopracowni. Zaś jeden uczeń w ramach naszego Koła nawiązał współpracę na zasadach wolontariusza z Domem Dziecka im. F. Kowalskiej w Giżycku.
Tak w telegraficznym skrócie rysuje się historia naszej działalności.